menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Polskie dyplomy ważne w Unii


Polskie dyplomy ważne w Unii

'Rzeczpospolita': Nabiera tempa inicjatywa wzajemnego uznawania dyplomów przez uczelnie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Już wkrótce w dziewięciu krajach Unii Polacy będą mogli kontynuować naukę lub podjąć pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Dla porównania - w tej chwili Polska ma umowy o wzajemnym uznawaniu dyplomów jedynie z Niemcami i Austrią. A i tak nie możemy swobodnie pracować w tych krajach.

Opublikowany właśnie raport organizacji Eurydice pokazuje, że setki uniwersytetów i innych wyższych uczelni w Unii zdecydowały się na wzajemne uznawanie dyplomów. W dziewięciu państwach członkowskich oraz przystępujących do UE reforma jest już właściwie zakończona. W Niemczech, Włoszech, Danii, Holandii, Austrii, Czechach, na Słowacji, w Słowenii i na Węgrzech praktycznie każda uczelnia wprowadziła Europejski System Punktów Kredytowych (ECTS). Dzięki niemu student może uzyskać licencjat, magisterium lub doktorat, zaliczając kolejne semestry na różnych uczelniach i w różnych krajach.

Co ważniejsze - na tej drodze Polska także robi szybkie postępy. Udział w systemie ECTS bierze już 120 polskich szkół wyższych - informuje 'Rz'.
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »