menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Po co nam rozwój? Czy inwestowanie (...)


Po co nam rozwój? Czy inwestowanie we własne umiejętności jest potrzebne?

Własny rozwój, a więc inwestowanie w swoją edukację, progres zawodowy czy pasje, może się dziś okazać najlepszym wydatkiem, jaki kiedykolwiek poczynimy. Niestety, często nie szczędzimy grosza na materialne zachcianki, a zastanawiamy się nad zakupem kursu, który będzie dla nas perspektywiczny i może zmienić ścieżkę kariery. Przekonajmy się zatem, czy odnajdziemy argumenty przekonujące o tym, że inwestycja w siebie opłaci się bardziej, aniżeli zakup samochodu czy nowej nieruchomości?

Przyjemność i satysfakcja

Stagnacja, nuda zawodowa i oddawanie się czemuś, co nie przynosi nam satysfakcji, może być dla nas bardzo przygnębiającym doświadczeniem. Z pewnością każdy to kiedyś poczuł, że nie ma już ochoty chodzić dalej do nudnej pracy lub brak mu pewności siebie tylko dlatego, że nie jest doceniany. Rozwój osobisty jest bowiem bardzo wysoko w hierarchii naszych wartości. To jedna z fundamentalnych potrzeb, do których w życiu dążymy. Oczywiście, przybiera postać zależną od konkretnych indywidualnych aspiracji i ambicji, jednak z pewnością pojawia się w życiu każdego człowieka. Ubogaca go i daje mi satysfakcję z życia.

Wyższe zarobki

Rozwój naukowy, intelektualny czy osobisty zawsze niesie za sobą wyższe zarobki, nawet jeśli na początku się tego nie spodziewamy, a proces własnego doskonalenia rozpoczynamy z zupełnie innego powodu. Pieniądze są ważnym elementem, który pcha nas do przodu, ponieważ jest to najbardziej dostrzegalny, materialny owoc naszej pracy. To więc szybki efekt wszelkich działań.

Poprawa relacji interpersonalnych

To jak oddziałujemy na innych ludzi, jakie mamy z nimi relacje, nie jest tylko ich zasługą, ale głównie naszą. Jeśli czujemy się szczęśliwi i spełnieni, odnosimy same sukcesy, to także wpływamy na to, jak postrzegają nas inni. Znudzony i wiecznie narzekający człowiek nie budzi dobrych emocji. Staje się uciążliwy dla otoczenia, ponieważ nieustannie wszystkich przygnębia. To właśnie z tego powodu warto także wspierać własny rozwój, ponieważ stajemy się lepsi także jako ludzie, którzy wchodzą w relacje z innymi. Osiąganie kolejnych celów, budowanie własnego życia zgodnie z naszymi wyobrażeniami i pragnieniami, zawsze będzie mieć wpływ na nasz nastrój i pozytywne nastawianie do wszystkiego co robi, również do ludzi, jakimi się otaczamy.

Awans w pracy

Praca nierzadko stanowi dla nas większość życia. Oddajemy się aktywnościom zawodowym poświęcając na nie bardzo wiele czasu. W dużej mierze odbieramy cenne godziny i ważne momenty swoim najbliższym, ponieważ musimy wykonywać powierzone nam obowiązki. Nie sposób całkowicie zrezygnować z pracy i na przykład oddać się życiu rodzinnemu. Przestajemy być wtedy spełnieni na gruncie zawodowym, a i wpłynie to na brak pieniędzy, który z kolei pozwala realizować marzenia. Praca ma więc głęboki sens dla człowieka. Jeśli zatem uznamy, że inwestowanie w rozwój osobisty oraz karierę może wpłynąć na awans w miejscu pracy, na pewno będzie to miało wielkie znaczenie. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przekłada się na wyższe stanowisko w firmie oraz lepsze zarobki. To zaś bezpośrednio oddziałuje na życie prywatne, dom, rodzinę i możliwość realizowania własnych celów finansowych.

Komfort i przyjemność z życia

Człowiek dąży do rozwoju i samorealizacji, choćby inwestujący we własne pasje zaczyna wierzyć w głębszy sens życia. Jawi mu się ono jako opatrzone dużym znaczeniem. To już na przykład nie tylko mechaniczne wykonywanie naszych obowiązków zawodowych, ale także czerpanie przyjemności z życia, z doskonalenia własnych pasji, zdobywania cennych umiejętności oraz kształtowania unikalnej osobowości. Ludzie, którzy oddają się swoim zainteresowaniom, inwestują w nie i rozwijają się na tym gruncie, są milsi, pozytywnie usposobieni i zarażają innych swoją dobrą energią. Przy okazji czerpią wiele dla siebie, ponieważ nieustannie odkrywają uroki życia, jego złożoność i piękno. Nagle świat staje przed nimi otworem, jako wyjątkowy i pociągający.

Poczucie życiowego bezpieczeństwa

Inwestowanie w swoje umiejętności to na koniec także zyskiwanie poczucia kontroli, sprawczości i zwiększanie własnego bezpieczeństwa. Osiągamy świadomość, że cokolwiek wydarzy się w naszym życiu, będziemy potrafili sobie poradzić. Nawet jeśli stracimy pracę, zostaniemy zdegradowani na pełnionym przez nas stanowisku lub nasze życiowe losy potoczą się zupełnie nieoczekiwanie, to jednak pozostaną nam umiejętności, które pomogą się nam odnaleźć w nowej, często nieoswojonej rzeczywistości. Poszukiwanie nowej pracy, podejmowanie nieznanych dotąd wyzwań, staje się wówczas dużo prostsze. Ponadto każda nowa zdobyta umiejętność budzi w nas wiarę, że kolejna okaże się być łatwością i także zdołamy ją opanować. Świat będzie się nam jawił jako pole pasjonującej walki, odkrywania siebie i dokonywania niemożliwego. Ograniczenie samorozwoju jest bowiem niczym innym, jak odbieraniem sobie radości z życia, pełnego w nim uczestnictwa oraz brakiem chęci odkrywania samego siebie.

Napisane przez Beata Motor
Od 15 lat zatrudniona w firmie VIDI Centrum Rozwoju Kadr Stanowisko Ekspert - Manager ds. szkoleń
Żródło: https://superszkolenia.pl/blog/po-co-nam-rozwoj/
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »