menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Czy szkolenia w sali to przeszłość? (...)


Czy szkolenia w sali to przeszłość?

Przyzwyczailiśmy się do szkoleń organizowanych w salach szkoleniowych, z przerwami kawowymi, obiadem i ćwiczeniami integracyjnymi. Wiele wskazuje jednak na nieuchronny kres, a co najmniej ograniczenie liczby tego rodzaju wydarzeń. Powodem takiego stanu rzeczy jest webcast – ich błyskawicznie zyskująca na popularności multimedialna alternatywa.

Webcast to wysokiej jakości transmisja obrazu i dźwięku w sieci www, z jednego źródła do dużej grupy słuchaczy. Transmisja może odbywać się „na żywo” lub „na żądanie”. Przekaz „na żywo” przypomina udział w tradycyjnym szkoleniu i bezpośredni kontakt z trenerem oddalonym jednak o wiele kilometrów. Obraz i dźwięk uzupełniony jest o prezentację oraz interaktywne narzędzia współpracy i komunikacji. Wykorzystanie tych narzędzi pozwala zapewnić uczestnikowi szkolenia wrażenia podobne do tradycyjnego spotkania z trenerem w sali szkoleniowej.

Dodatkowo istnieje możliwość nagrania sesji. Dlatego osoby zainteresowane tematem mogą korzystać z materiałów nagranych wcześniej, a zgromadzonych lokalnie lub na specjalnych portalach np. LecturesTv, Kadrytv, eHow.

 Webcast daje możliwość realizacji zarówno seminariów otwartych, jak i zamkniętych wydarzeń firmowych, pozwalając na znaczne oszczędności czasu i kosztów po stronie uczestników oraz trenera. Chodzi tu przede wszystkim o dojazd, zakwaterowanie, organizację i druk materiałów. Zainteresowani mogą brać udział w szkoleniach organizowanych nawet na innych kontynentach, spotykać prawie niedostępnych ekspertów i dyskutować z innymi uczestnikami.

Mimo ogromnych korzyści i błyskawicznie rozwijającego się zainteresowania na świecie, w Polsce szkolenia webcast dopiero zdobywają swoich zwolenników. Głównym problemem jest brak świadomości możliwości i potencjału tej formy szkolenia, oraz dobrych praktyk w jego realizacji. Dość trudno jest także odnaleźć instrukcje realizacji webcastów szkoleniowych i osoby posiadające doświadczenie w tym zakresie.

Projekt How to webcast promuje wiedzę w zakresie realizacji szkoleń webcast i zachęca wykwalifikowanych trenerów oraz coachów do wykorzystania technologii webcast w swojej pracy. Projekt skierowany jest również do osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z webcastingiem, jednak nie wiedzą gdzie szukać pomocy, informacji, wskazówek.

Na stronie www.webcasttolearn.com dostępne są materiały dotyczące webcastingu (http://webcasttolearn.com/rezultaty/opracowania) sporządzone przez partnerów projektu porady multimedialne (http://webcasttolearn.com/aktualnosci ), a także informacje o zbliżających się spotkaniach oraz seminariach on-line (http://webcasttolearn.com/aktualnosci).

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w projekcie!
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »