menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Kreatywność jako potrzeba współczesnego (...)


Kreatywność jako potrzeba współczesnego biznesu

Rozwój jest koniecznością zarówno w biznesie jak i życiu osobistym. Wiele firm upadło tylko, dlatego, że w odpowiednim momencie nie umiały twórczo przystosować się do zmienionych warunków rynkowych i kurczowo kontynuowały stare, “dobre” strategie. Podobnie dzieje się w życiu osobistym, gdy świat wokół nas dostarcza coraz to nowych wyzwań.
W tych okolicznościach KREATYWNOŚĆ nabiera szczególnego znaczenia, a zauważanie nowych możliwości i twórcze działanie staje się koniecznością dobrego funkcjonowania w otaczającym nas świecie. Szczególnie ważne w bardzo szybko zmieniającej sie rzeczywistości biznesowej. Znakiem czasów są ogłoszenia: “przyjmę do pracy kreatywną osobę”.
Wszyscy, potrzebujemy więc twórczego podejścia do wielu spraw, ale JAK TO ZROBIĆ, skoro rozpowszechniony jest pogląd, że kreatywnym trzeba się urodzić oraz, że jest to cecha ściśle związana z wysoką inteligencją.

.... i w rezultacie tego przekonania nie robi się nic w zakresie własnego rozwoju w tym obszarze!

JEST TO WIELKI BŁĄD.

KREATYWNOŚĆ możemy traktować jako umiejętność taką samą jak jazda na nartach, czy samochodem. Jasne, że różne osoby będą miały różne wyniki, ale każda z nich może poprawić swoje rezultaty przez ćwiczenia. Ćwiczenie czyni mistrza. Na początku wydaje się to trudne, ale po pewnym czasie nie wiemy, jak to było możliwe, że kiedyś mieliśmy z tym problem.

Nasz umysł szybko zapamiętuje schemat każdego naszego działania i w sytuacji, którą rozpozna jako podobną, od razu, automatycznie, stosuje znany wzorzec. Przy prowadzeniu samochodu to się bardzo przydaje, gdyż zastanawianie się kierowcy nad każdym ruchem uniemożliwiłoby mu sprawną jazdę. Musi działać błyskawicznie i odruchowo. W wielu innych życiowych sytuacjach ta cecha umysłu również świetnie się sprawdza i oszczędza nam mnóstwo czasu na zbędne zastanawianie się.

Istnieje jednak druga strona medalu. Automatyczne decyzje i działania, chociaż bardzo pomagają nam w codziennym życiu to stanowią jednak przeszkodę w twórczym myśleniu.

Kreatywność polega na wychodzeniu poza utarte wzorce. Największe odkrycia często były dokonywane dzięki przypadkowym obserwacjom, pomyłkom, nieprzewidzianym zdarzeniom.

Wykorzystywanie przedmiotów w niestandardowy sposób, postępowanie inaczej, patrzenie na świat oczami odkrywcy i sprawianie, że będzie coraz lepszym miejscem do życia.

Potrzebujemy nauczyć się sposobów patrzenia na problemy i zadania z różnych stron oraz akceptacji każdego punktu widzenia jako jednego z możliwych. Kształćmy w sobie umiejętność uwalniania się od starych schematów i twórzmy w każdej sytuacji wiele nowych alternatywnych opcji. Uczmy się podejmowania najlepszych wyborów pomiędzy różnymi - z pozoru tak samo atrakcyjnymi rozwiązaniami. TEGO MOŻNA I WARTO SIĘ NAUCZYĆ!

Anna Mikołajewska, Barbara Dworakowska

Przejdź do szkolenia na stronie www.homocreatore.pl.
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »