menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Biura karier


Biura karier

Wielu absolwentów wyższych uczelni ma problemy ze znalezieniem pracy w wybranym przez siebie zawodzie - tłumaczy Elżbieta Czarnul, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi. - Dlatego już w trakcie studiów młodzi ludzie muszą myśleć o przyszłej karierze. Popularne na zachodnioeuropejskich i amerykańskich uczelniach biura kariery zawodowej działają także przy kilku łódzkich szkołach wyższych. Z ich pomocy korzysta coraz większa liczba studentów i absolwentów oraz pracodawców, którzy dzięki współpracy z takim biurem oszczędzają czas i pieniądze przeznaczone na rekrutację nowych pracowników.

Biura karier mają pomóc studentom w przejściu z okresu nauki do etapu poszukiwania pracy. Mogą konsultować się z dyżurującym w określonych godzinach psychologiem oraz przeprowadzić specjalistyczne testy pod kątem osobowości i predyspozycji zawodowych. Otrzymają także pomoc w przygotowaniu curiculum vitae i listu motywacyjnego.

Ważnym elementem działalności biur karier zawodowych jest nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, organizowanie na uczelniach prezentacji łódzkich przedsiębiorstw oraz upowszechnianie informacji na temat pracy w różnych firmach i instytucjach naszego regionu.

Dzięki spotkaniom z pracodawcami studenci mają okazję jeszcze w trakcie nauki poznać podstawowe prawa rządzące rynkiem pracy, techniki rekrutacyjne oraz wymagania stawiane kandydatom do pracy przez właścicieli firm.

- Oferujemy pracodawcom dostęp do baz danych studentów i absolwentów, którzy zgłosili się do naszego Biura Karier i Promocji Zawodowej - tłumaczy Magda Wojciechowska, rzecznik kanclerza Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. - Daje im to możliwość wyselekcjonowania osób o określonych predyspozycjach zawodowych, niezbędnych na danym stanowisku.

Specjaliści z WSHE wraz z Instytutem Postępowania Twórczego przygotowują także ciekawe zajęcia warsztatowe, dotyczące m.in. sztuki negocjacji, technik relaksacyjnych, asertywności w życiu prywatnym i zawodowym oraz twórczego rozwiązywania problemów.

Biuro karier przy Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi istnieje już prawie cztery lata. - Do tej pory pomogliśmy w otrzymaniu posady lub odbyciu stażu zawodowego ponad stu młodym ludziom - zapewnia Łukasz Sułkowski z Działu Public Relations SWPiZ - organizujemy praktyki studenckie, współpracujemy z łódzkimi pracodawcami, zajmujemy się także doradztwem zawodowym. Z prowadzonych przez naszą uczelnię badań wynika, że najszybciej znajdują atrakcyjna pracę absolwenci rachunkowości i stosunków międzynarodowych.

- Zgłaszają się do nas nie tylko studenci lub absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego - zapewnia Agnieszka Sobczak z powstałego niedawno Biura Kariery Zawodowej przy UŁ. - Na rozmowę z psychologiem, prawnikiem lub doradcą zawodowym mogą liczyć także osoby niezadowolone z dotychczasowej pracy lub potrzebujące pomocy w szczególnie trudnej sytuacji personalno-zawodowej.

-W opracowaniu indywidualnej ścieżki rozwoju zawodowego studentom Wyższej Szkoły Kupieckiej pomaga pełnomocnik prezydenta ds. praktyk studenckich i zatrudnienia. Koordynuje przebieg praktyk i staży zawodowych utrzymuje kontakty z firmami, zainteresowanymi zatrudnieniem absolwentów WSzK. - W procesie kształcenia kładziemy szczególny nacisk na praktyczne umiejętności studiujących - podkreśla Mikołaj Janic, specjalista Public Relations WSzK. - Dlatego organizujemy również szkolenia, podczas których młodzi ludzie uczą się m.in. autoprezentacji, skutecznej komunikacji interpersonalnej oraz pracy w grupie.

źródło: gazeta.pl
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »