menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Nowe studia?


Nowe studia?

Obowiązkowy podział na studia licencjackie i magisterskie, zajęcia punktowane oraz specjalny suplement do dyplomu ukończenia studiów - tak już niedługo może wyglądać studiowanie na polskich uczelniach. Nowy projekt ustawy o szkolnictwie wyższym przygotowuje specjalny zespół powołany przy prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim, którego szefem został prof. Jerzy Woźnicki, były rektor Politechniki Warszawskiej.
Wszystkie zmiany wynikają z Deklaracji Bolońskiej. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", projekt ma być ostatecznie gotowy w lipcu. Główna zmiana to dwustopniowość studiów, podział na licencjackie i magisterskie. Nabory na pięcioletnie studia mają być stopniowo zawieszane, wyjątkiem mają być studia wymagające ciągłości kształcenia, np. prawo.

Szkoły wyższe będą także musiały określić liczbę punktów za poszczególne zajęcia zaliczane przez studenta. Umożliwi to studentom przenoszenie się z jednej uczelni na drugą, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Uczelnie będą również musiały na życzenie studentów kończących naukę wydawać specjalny suplement, zawierający informację o umiejętnościach nabytych podczas nauki i planie studiów. "Być może już we wrześniu prezydent korzystając z inicjatywy ustawodawczej prześle projekt do parlamentu" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Powyższy artykuł jest fragmentem artykułu p.t. "Nowe studia już niedługo" opublikowanego na łamach www.info.korba.pl
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »