menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Nie poprzestawaj na licencjacie


Nie poprzestawaj na licencjacie

Wybór uczelni (kierunku), oraz osiągane wyniki w nauce (ale także inne zajęcia zarobkowe lub organizacyjne podejmowane w okresie studiów) zaczynają nabierać coraz większego znaczenia dla przyszłej szansy i atrakcyjności zatrudnienia. Dotyczy to w głównej mierze pierwszej pracy, ale bywa także brane pod uwagę u kolejnych pracodawców, chociaż z czasem zaczynają dominować raczej osiągnięcia zawodowe. Studia dwustopniowe (najpierw licencjat, potem magister) mają kilka zalet: dają możliwość wcześniejszego rozpoczęcia pracy zawodowej, ogólne koszty edukacji są mniejsze, drugi stopień może mieć znacznie bliższy związek z pracą zawodową i potrzebami lub zainteresowaniami; czasem tylko w systemie dwustopniowym uzyskanie magisterium zabiera trochę więcej czasu.

Dla pracodawców z dobrze ukształtowaną polityką rekrutacyjną, wykształcenie formalne przestaje mieć pierwszoplanowe znaczenie. Znacznie ważniejsze bywają cechy osobowe, zdolności adaptacyjne i łatwość w przyswajaniu sobie nowej wiedzy i umiejętności. Często ważna jest także znajomość języków obcych, biegłość w pracy z komputerem i oczywiście odpowiednie uprawnienia w odniesieniu do stanowisk, gdzie jest to wymagane (np. prawo jazdy, uprawnienia spawalnicze, uprawnienia do samodzielnego prowadzenia ksiąg, itp).

Coraz częściej pracodawcy nie ograniczają się jedynie do analizowania przedłożonych świadectw i deklaracji zawartych w podaniach o pracę i listach motywacyjnych, oraz do rutynowej rozmowy kwalifikacyjnej, stosują natomiast często wyrafinowane techniki kwalifikacyjne obejmujące testy indywidualne i grupowe, symulacje dnia roboczego i specjalne metody przeprowadzania wywiadów.

źródło: edu.pracuj.pl
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »