menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » Europejski Dzień Języków


Europejski Dzień Języków

26 września 2003 r. po raz kolejny obchodzony będzie w Europie i poza nią Europejski Dzień Języków. Pod tym hasłem kryje się promocja językowej różnorodności i uczenie się języków. Po raz pierwszy Europejski Dzień Języków obchodzono w 2001 roku, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków. Inicjatywa rozwinęła się w całej Europie w roku 2002.

Na rok 2003 organizatorom pozostawiono swobodę wyboru określonego tematu, bowiem są one w gruncie rzeczy zawarte w istocie Europejskiego Dnia Języków i jego ogólnych celach: uwrażliwieniu społeczeństwa na znaczenie uczenia się języków i zróżnicowanie uczonych języków, podwyższenie społecznej świadomości istnienia i wartości wszystkich języków, jakimi mówi się w Europie, promowanie różnorodności językowej Europy, zachęcanie do uczenia się języków przez całe życie.

26 września - Dzień Języków będzie kulminacją serii przedsięwzięć, które mogą odbywać się również w inne dni, jako część inicjatywy Europejskiego Dnia Języków, używając przy tym jego logo. Szczegóły takich działań winny jednak zostać opublikowane 26 września, aby wyraźnie wskazać, że są one częścią programu Europejskiego Dnia Języków.

Organizatorzy proszeni są o zarejestrowanie ich w internetowej bazie danych Rady Europy www.coe.int/edl oraz poinformowanie o przedsięwzięciu osobę kontaktową w kraju.

Rada Europy od około 40 lat pracuje w dziedzinie języków, aby wspierać i promować różnorodność językową w swych krajach członkowskich i zachęcać do wielojęzyczności ich obywateli. Jej programy koordynowane są przez Wydział Polityki Językowej w Strasburgu oraz Europejskie Centrum Języków Nowożytnych w Grazu. Pierwszy doroczny Europejski Dzień Języków w 2002 r. skoncentrowany był na uczeniu się języków przez całe życie.

Europejski Dzień Języków można obchodzić w szkołach, miejscach pracy czy w innych instytucjach, przy zaangażowaniu zarówno młodych jak i starszych. Dotyczy on wszystkich języków, zarówno europejskich i pozaeuropejskich, bez względu na to, czy są to języki oficjalne, regionalne czy migowe.

W każdym kraju wyznaczono osoby kontaktowe do koordynowania działań inicjatywy Europejskiego Dnia Języków. Ich lista jest na internetowej stronie Rady Europy. W Polsce jest to Maria Bołtruszko z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

źródło: PORTAL EDUKACYJNY ACI
  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »