menu Newsletter Subskrybcja Nowe szkolenia polecamy polecamy
Znajdujesz się: www.szkolenia.com.pl » artykuły » EKOSZKOLENIA – szansa dla przedsiębiorców (...)


EKOSZKOLENIA – szansa dla przedsiębiorców

Już ponad 1500 uczestników z całego kraju wzięło udział w seminariach projektu EKOSZKOLENIA, realizowanego na zamówienie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Do tej pory problematyka dostosowania przedsiębiorstw do prawa ochrony środowiska była w firmach traktowana po macoszemu – królowały szkolenia z dziedziny marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi i rachunkowości. Tymczasem z przepisów Unii Europejskiej i polskiego prawa wynika, że przedsiębiorstwa (w tym także małe i średnie) muszą osiągnąć odpowiednie standardy w zakresie emisji do wód i powietrza, poziomu hałasu, ochrony przyrody i gospodarki odpadami, oraz wymagań dotyczących ekologicznych cech wyrobu. Polskie prawo, dostosowane w tych kwestiach do prawa unijnego, nakłada na firmy rozbudowane obowiązki (np. w kwestii zagospodarowywania odpadów), a niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności podjęcia stosownych działań, gdyż nie nadążają za zmianami legislacyjnymi bądź ignorują odpowiedzialność materialną i restrykcje, jakie niosą zmiany w prawie dotyczącym ochrony środowiska.
Najpoważniejszym problemem w zakresie zarządzania środowiskowego jest niski stan wiedzy kierownictwa małych i średnich przedsiębiorstw odnośnie zagrożeń środowiskowych, jakie stwarzają ich firmy. Badania przeprowadzone wśród MŚP przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska (2004) ukazały, że około 80% właścicieli firm nie zdaje sobie sprawy z możliwego negatywnego oddziaływania ich przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Podobne przekonanie wyraża około 80% respondentów badania BiznezBus przeprowadzonego przez PARP, jednocześnie tylko około 17% ogółu ankietowanych menedżerów MŚP zamierza podjąć działania wpływające na poprawę środowiska.

Projekt EKOSZKOLENIA ma na celu przede wszystkim maksymalne ułatwienie przedsiębiorcom uzyskania potrzebnej wiedzy. Takie podejście przynosi rezultaty – liczba uczestników szkoleń cały czas rośnie.
Prezentujemy wywiad z koordynatorem projektu, dr inż. Andrzejem Tonderskim, dyrektorem Pomorskiego Centrum Badań i Technologii Środowiska.


Jakie branże są najbardziej zainteresowane uczestnictwem w szkoleniach?
Dr Tonderski - Szkolenie nie jest skierowane do konkretnych branż lub grup gospodarczych. Program był tak przygotowany, by dotrzeć do jak największej grupy beneficjentów. Dotychczasowe doświadczenia w wyborze szkoleń pokazują jednak, że niektóre branże bardziej niż inne zainteresowane były udziałem w projekcie. Do takich branż należą firmy zajmujące się gospodarką odpadową, firmy motoryzacyjne (od małych serwisów motoryzacyjnych po większych producentów części samochodowych, rzemieślnicy i przedsiębiorcy związani z przemysłem spożywczym oraz niewielkie firmy doradcze. Zanotowaliśmy również zainteresowanie firm przemysłu chemicznego oraz budowlanego. Większość z nich zainteresowana jest aktualizacją informacji nt. swoich obowiązków oraz sprawdzeniem jak rozwiązuje się konkretne problemy środowiskowe w praktyce.

Najbardziej popularnymi w tematyce prawnej są szkolenia związane z gospodarką odpadami, opłatą produktową i opłatami za korzystanie ze środowiska. Dla tych, którzy nie do końca wiedzą jaki temat wybrać, stworzyliśmy szkolenie wprowadzające do tematyki obowiązków prawnych dotyczących ochrony środowiska dla przedsiębiorcy (PRAWO ABC). Jest to esencja szkoleń bardziej specjalistycznych i ma na celu przekazanie w prosty i praktyczny sposób informacji nt. podstawowych obowiązków przedsiębiorcy.
Tematem, który od niedawna oferowany jest w ramach naszych szkoleń jest szkolenie nt. systemów zarządzania środowiskowego. Jeszcze się te szkolenia nie zaczęły, a już możemy mówić o dużym zainteresowaniu. Musimy tworzyć nowe grupy szkoleniowe, nowe terminy w nowych lokalizacjach. Musimy przyznać, że zainteresowanie to przerosło nasze oczekiwania.

Część szkoleń jest poświęcona funduszom unijnym na ochronę środowiska. Jakich informacji mogą spodziewać się uczestnicy szkoleń (dotyczących obecnej i przyszłej perspektywy finansowej)?
Początkowo, przymierzaliśmy się do tego, by szkolenia nt. Funduszy dotyczyły tylko nowego okresu programowania (2007-2013). Jednakże w trakcie realizacji szkoleń zauważyliśmy, że przedsiębiorcy nie chcą czekać do początku 2007 roku na informacje dotyczące Funduszy. Oni chcą pozyskać jak najwięcej informacji natychmiast. Dlatego stworzyliśmy dodatkowy temat szkoleniowy, w którym opisujemy ogólny sposób przygotowania wniosku oraz przedstawiamy wszystkie fundusze dostępne dla przedsiębiorców od zaraz. Szkolenie to (FUNDUSZE ABC) oferowane jest od kwietnia 2006 r. do momentu, w którym wyczerpie się limit osób przewidziany na to szkolenie. Od stycznia 2007 oferowane będą szkolenia nt. korzystania z Funduszy Strukturalnych dostępnych w latach 2007-2013. Będą to jedne z pierwszych szkoleń pokazujące szczegółowe i praktyczne informacje na temat tego jak zdobyć środki z Funduszy Strukturalnych na działania związane z ochroną środowiska.

Kto prowadzi szkolenia?
Szkolenia prowadzone są przez osoby z dużym doświadczeniem praktycznym. Procedura PARPu jest bardzo rygorystyczna i muszę przyznać, że spośród zaproponowanych kandydatów na szkoleniowców, sporo osób nie zostało zakwalifikowanych ze względów formalnych (brakowało potwierdzeń wykonanych prac lub były one niewystarczające). Osoby, które szkolą w zakresie tematyki prawnej to są najczęściej praktycy zajmujący się doradztwem środowiskowym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podkreślamy praktyczny aspekt ich doświadczenia, gdyż szkolenia bardzo mocno nastawione są na ćwiczenia praktycznych umiejętności oraz na dyskusje problemów, które pojawiają się w poszczególnych zakładach i firmach.
Muszę przyznać, że czasami dyskusje pomiędzy uczestnikami szkolenia są równie przydatne i wartościowe jak dyskusje z prowadzącymi zajęcia. Pod względem metodycznym staramy się zadowolić zleceniodawcę (PARP) i realizować zaplanowany program, ale też dostosowujemy się do dynamiki grup szkoleniowych i reagujemy dynamicznie na zapotrzebowanie grupy. Przyznaję, że czasami trzeba się nieźle namęczyć by rozbudzić grupę szkoleniową i zachęcić ją do aktywnego udziału bo tylko taki udział powoduje, że ze szkolenia można skorzystać. Czasami jednak wysiłki idą w kierunku przyhamowania dyskusji, gdyż parę aktywnych osób mogłoby całkowicie zdominować szkolenie, a przecież dbamy o to, by wszystkich zadowolić i zrealizować program.

W tematyce funduszy środowiskowych korzystamy z osób zajmujących się finansowaniem ochrony środowiska od wielu lat. Z jednej strony to pracownicy Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z drugiej strony - instytucji zajmujących się przygotowaniem wniosków. Szkolenia te dopiero się rozpoczynają, a zatem mówienie o doświadczeniach byłoby nierzetelnością.
W przypadku szkoleń dotyczących systemów zarządzania środowiskowego mamy do czynienia z bardzo doświadczonymi osobami, które SZŚ zajmują się od kilkunastu lat zarówno praktycznie jak i systemowo (autorzy wielu podręczników, artykułów i biuletynów informacyjnych). W zakresie EMASu współpracujemy także z Ministerstwem Środowiska. Te szkolenia też się dopiero rozpoczynają.

Czy poza podaną przez Pana strona internetową są dostępne inne źródła informacji na temat projektu?
Poza stroną internetową istnieje możliwość uzyskania informacji nt projektu korzystając z INFOLINII lub zapytania emailowego. Jednocześnie Centrum Rekrutacji udziela szczegółowych informacji podmiotom, szczególnie tym zainteresowanym realizacją projektu i współpracą.
Na stronie internetowej zamieszczone są natomiast terminy najbliższych szkoleń w okresie najbliższych dwóch miesięcy oraz przystępny formularz rejestracji.

Szczegółowe informacje o projekcie uzyskać można na stronie:
www.ekoszkolenia.pl
Infolinia: 0 801 900 930
Mail: rekrutacja@ekoszkolenia.pl

  1. drukuj
« strona główna | archiwum » « poprzedni | następny »